ریگ جن

مجله اینترنتی گپ مپ

ریگ جن منطقه‌ای کویری و دارای تپه‌های ماسه‌ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران است. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد.این منطقه به دلیل وسعت زیاد و ند

آگهی آگهی

تبلیغات

ریگ جن

ریگ جن منطقه‌ای کویری و دارای تپه‌های ماسه‌ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران است. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد.

این منطقه به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب در گذشته محل عبور کاروان‌ها نبوده و فقط در سال‌های اخیر چند گروه به آن منطقه رفته‌اند.

 

 

جغرافیا
کویر «ریگ جن» از صعب العبورترین نواحی دنیا، منطقه کویری و پر از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی است. در حال حاضر در این منطقه هیچ علایمی از حیات دیده نمی‌شود. این کویر در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع دارد. هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد. در بیشتر نقشه‌ها نامی از این منطقه برده نشده است. تنها دو کویر شناس اروپایی در گذشته در سفرنامه‌های خود به وجود چنین کویری در ایران اشاره‌ای کرده‌اند.
اعتقادات بومیان
مردم محلی معتقدند این سرزمین نفرین شده است. در قدیم کاروان‌ها و مسافران هرگز از این کویر عبور نمی‌کردند. قدیمی‌ها معتقد بودند، این سرزمین نفرین شده و پایگاه شیطانها و ارواح پلید است. مردمی که در اطراف این کویر زندگی می‌کنند بر همین باور هستند. این مردم محلی می‌گویند هر کسی که وارد این سرزمین شده زنده نمانده و ناپدید شده است. ریگ جن را مثلث برمودای ایران هم می‌نامند.
تاریخچه سفر به ریگ جن
در سال ۱۹۰۰ حدود ۱۱۴ قبل سون هدین، کویرنورد بزرگ سوئدی اولین گردشگری بود که سعی کرد ریگ جن را تجربه کند و به ریگ جن پای بگذارید ولی به دلیل باتلاقی بودن منطقه از تصمیمش منصرف شد و از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن عبور کرد. او بعدها در کتاب کویرهای ایران به طور مفصل دربارهٔ ریگ جن نوشت تا در سال ۱۹۳۰ حدود ۸۴ سال پیش آلفرنس گابریل با ایده گرفتن از کتاب سون هدین راهی ایران شود و عزم سفر به ریگ جن را کرد. اما او هم تنها توانست از عرض ریگ جن گذشت. تا این که در سال ۱۳۸۰ یعنی بعد از ۷۰ سال از سفر گابریل اولین کویر نورد ایرانی راهی ریگ جن شد تا بتواند طلسم این سرزمین اسرارآمیز را بشکند. دکتر علی پارسا، برای اولین سفر با شتر راهی ریگ جن شد اما سفرهای بعدیش را با تیم‌های کویرنوردی انجام داد.

لایک : 1

مطالب مرتبط

نظرات

مرتضی         1396/03/25 - 18:19
جالب بود
کد امنیتی رفرش
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا:گپ مپ