ARM جزئیات پردازنده Cortex-A72 را اعلام کرد

مجله اینترنتی گپ مپ

کمپانی ARM سرانجام جزئیات کامل جدید ترین محصول خود یعنی پردازنده Cortex-A72 را منتشر کرد.همانطور که انتظار می‌رفت، این پردازنده‌ی جدید از مصرف برق کمتر، قدرت بالاتر و اندازه‌ای کوچکتر ب

آگهی آگهی

تبلیغات

ARM جزئیات پردازنده Cortex-A72 را اعلام کرد

کمپانی ARM سرانجام جزئیات کامل جدید ترین محصول خود یعنی پردازنده Cortex-A72 را منتشر کرد.همانطور که انتظار می‌رفت، این پردازنده‌ی جدید از مصرف برق کمتر، قدرت بالاتر و اندازه‌ای کوچکتر به نسبت Cortex-A57 برخوردار می‌باشد.

پردازنده‌ی جدید Cortex-A72 به نسبت Cortex-A57، حدود ۲۰ درصد بهتر عمل کرده و دلیل این موضوع نیز استفاده از دستورالعمل‌های جدید در بخش کلاک‌ها می‌باشد که میزان آن بسته به فشاری که تحت آن قرار می‌گیرد، بین ۲۰ تا ۶۰ درصد نسبت به Cortex-A72 افزایش پیدا کرده است. در مورد مصرف برق نیز با توجه به مدل‌های قبلی، مصرف برق Cortex-A72 حدود ۱۷ تا ۳۰ درصد کمتر شده که همین موضوع می‌تواند به مصرف هر چه بهتر باتری کمک کند.

 

این پردازنده در درجه‌ی اول، برای چیپ‌های ۱۴ و ۱۶ نانومتری طراحی شده اما سال آینده، شرکت‌های کوآلکام و مدیاتک، قصد دارند تا چیپ‌های ۲۸ نانومتری را به همراه CPU، روانه‌ی بازار کنند. شکی نیست که قدرت این چیپ‌ها با وجود هسته‌های پردازشگر Cortex-A72 بیش از پیش خواهد بود اما عملکرد آن در چیپ‌های ۱۴و ۱۶ نانومتری، بهتر از چیپ‌های ۲۸ نانومتری می‌باشد.

در یک اقدام عجیب شرکت ARM جدید ترین محصول خود را با پردازنده های Broadwell شرکت اینتل مقایسه کرده است و اذعان کرده است که این پردازنده ها نسبت به پردازنده های شرکت اینتل ۷۵ درصد انرژی کمتری مصرف می کنند، حال اینکه بسیار واضح است پردازنده های شرکت اینتل کارایی بسیار متفاوتی دارند و در لپ تاپ ها و الترابوک ها استفاده می شوند و قدرت پردازشی آن ها بسیار فراتر از پردازنده های همراه همچون Cortex-A72 است.

 

با این حال همانطور که مشخص است شرکت ARM تمرکز ویژه ای بر روی محصول جدید خود دارد و مقایسه این پردازنده ها با محصولات اینتل بیانگر برابری برخی از ویژگی های این پردازنده ها با محصولات Broadwell اینتل است. انتظار می رود این پردازنده ها در چیپ ست های مختلفی به کار رود. بایستی گفت تا کنون شرکت هایی نظیر کوالکام و مدیاتک اشاره هایی به استفاده از این پردازنده های جدید در چیپ ست های نسل بعد خود کرده اند. در هر صورت نزدیک ترین زمان برای به کار رفتن این پردازنده ها در محصولات نهایی، اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی خواهد بود.

منبع : gsmarena


لایک : 0

مطالب مرتبط

نظرات

sasan         1394/02/08 - 10:27
سلام
وبلاگ خیلی خوبی داری
با استفاده از این سایت بازدید وبلاگت رو بالا ببر که بهتر بشه
تبادل بنر و لینک هم میتونی انجام بدی
24ip.ir
حتما امتحانش کن بازدهی خوبی داره واست
کد امنیتی رفرش
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا:گپ مپ