جان نش، نظریه پرداز بزرگ تئوری بازی‌ها، در جریان حادثه رانندگی درگذشت

مجله اینترنتی گپ مپ

«جان نش»، ریاضی‌دان، نظریه‌پرداز بزرگ تئوری بازی‌ها، استاد دانشگاه MIT و «پرینستون»، برنده‌ی جایزه نوبل اقتصاد و کسی که فیلم «ذهن زیبا» (A Beaut

آگهی آگهی

تبلیغات

جان نش، نظریه پرداز بزرگ تئوری بازی‌ها، در جریان حادثه رانندگی درگذشت

«جان نش»، ریاضی‌دان، نظریه‌پرداز بزرگ تئوری بازی‌ها، استاد دانشگاه MIT و «پرینستون»، برنده‌ی جایزه نوبل اقتصاد و کسی که فیلم «ذهن زیبا» (A Beautiful Mind) بر پایه‌ی زندگی‌ او ساخته شده بود، در سانحه‌ی رانندگی درگذشت.

بعد از ظهر روز گذشته، خبرگزاری CNN در حساب‌ توییتر خود خبر از مرگ «جان فوربس نش» و همسرش داد؛ نابغه‌ای که فیلم «ذهن زیبا» بر پایه‌ی زندگی‌اش ساخته شده است. به گزارش CNN، «گریگوری ویلیامز»، رییس پلیس ایالت نیوجرسی در این باره گفته است که جان نش 86 ساله و همسرش، «آلیشیا نش» 82 ساله در نزدیکی شهر «مونرو» دچار سانحه شده و جان باخته‌اند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده علت حادثه انحراف به چپ و عدم تسلط راننده‌ی تاکسی حامل این دو در هنگام سبقت بوده. به گفته‌ی ویلیامز، عدم تسلط راننده باعث شده تا خودرو با گاردریل کنار جاده برخورد کرده، جان نش و همسرش به بیرون از خودرو پرتاب شوند. به‌نظر می‌رسد این دو نفر در دم جان باخته‌اند.

جان نش به‌عنوان یکی از بزرگترین ریاضی‌دان‌های قرن بیست‌ام شناخته می‌شود. وی به‌خاطر درگیری با بیماری‌های روانی شیزوفرنی و پارانویا و تحقیق روی نظریه‌ی بازی‌ها مشهور بود. همسرش، آلیشیا نش، پیش از مرگ در دانشگاه MIT تدریس می‌کرد. وی همواره به دلیل مراقبت از جان نش که با بیماری شیزوفرنی دست و پنجه نرم می‌کرد، مورد احترام جوامع‌ علمی بود. در سال 1998 رمانی بر مبنای زندگی این دو نفر نوشته شد که «ذهن زیبا» نام گرفت. سه سال بعد، فیلمی بر پایه‌ی این رمان ساخته شد که همان سال موفق به کسب جایزه‌ی اسکار شد.


لایک : 0

مطالب مرتبط

نظرات

کد امنیتی رفرش
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا:گپ مپ