بررسی و مشخصات فنی هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی

مجله اینترنتی گپ مپ

هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی نمونه ای است در کلاس بدنه خودروهای اسپرت سایز کوچک که آخرین مدل از محصولات شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا (Honda) که برای رقابت با حریفانی مانند فورد فوکاس

آگهی آگهی

تبلیغات

بررسی و مشخصات فنی هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی

هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی نمونه ای است در کلاس بدنه خودروهای اسپرت سایز کوچک که آخرین مدل از محصولات شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا (Honda) که برای رقابت با حریفانی مانند فورد فوکاس (Ford Focus)، فولکس واگن گلف (Volkswagen Golf R) و سوبارو (Subaru) مدل WRX STI روانه بازار خودروهای آمریکا شمالی شده است.

هوندا سیویک خودرویی است بسیار محبوب با قابلیت های فنی و دینامیکی بالا، ظاهر اسپرت و کابین مجهز که از سال ۱۹۷۲ میلادی و در ۱۰ نسل متفاوت روانه بازارهای جهانی شده است.

تاریخچه هوندا سیویک : هوندا سیویک نسل اول

نسل اول هوندا سیویک برای اولین بار در سال ۱۹۷۲ میلادی به عنوان یک خودروی کوچک شهری به مشتریان عرضه گردید. نسل اول هوندا سیویک با اقبال مشتریان و منتقدین روبرو شد و تا سال ۱۹۷۹ در خط تولید قرار داشت.

تاریخچه هوندا سیویک : هوندا سیویک نسل دوم

در پی موفقیت نسل اول هوندا سیویک، این شرکت خودرو سازی در سال ۱۹۷۹ نسل جدیدی از این اتومبیل را روانه بازارهای جهانی نمود و تا سال ۱۹۸۳ میلادی به تولید آن ادامه داد.

هوندا سیویک نسل سوم

نسل سوم هوندا سیویک نیز مابین سال های ۱۹۸۳ میلادی تا ۱۹۸۷ در خط تولید این شرکت قرار داشت و توانست نوار موفقیت این خودروی محبوب را حفظ نماید.

هوندا سیویک نسل چهارم

هوندا سیویک نسل چهارم در سال ۱۹۸۷ میلادی به مشتریان عرضه گردید. این خودرو از پیشرانه های ۴ سیلندر DOHC سود برده و تا سال ۱۹۹۱ به فروش رسید.

هوندا سیویک نسل پنجم

نسل پنجم هوندا سیویک با ظاهری جدید و مدرن در سال ۱۹۹۱ میلادی و به عنوان مدل سال ۱۹۹۲ به فروش رسید. این خودرو به بازار خودروی ایران نیز راه پیدا کرد و توانست در کنار محصول دیگر این شرکت، هوندا آکورد (Honda Accord) مورد توجه جوانان قرار گیرد. تولید این نسل از هوندا سیویک تا سال ۱۹۹۵ میلادی ادامه داشت.

هوندا سیویک نسل ششم

هوندا سیویک نسل ششم در سال ۱۹۹۶ میلادی به مشتریان عرضه شد و شرکت هوندا تا سال ۲۰۰۰ به تولید آن ادامه داد.

هوندا سیویک نسل هفتم

هفتمین نسل هوندا سیویک در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی در خط تولید شرکت هوندا قرار داشت و با تغییراتی در طراحی ظاهری و طراحی داخلی فضای مناسب را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می داد.

هوندا سیویک نسل هشتم

نسل هشتم هوندا سیویک در سال ۲۰۰۵ به مشتریان عرضه گردید. این خودرو از ظاهر مدرنی سود می برد و تولید آن در گونه های سدان (Sedan) و هاچ بک (Hatchback) تا سال ۲۰۱۱ میلادی ادامه داشت.

هوندا سیویک نسل نهم

نهمین نسل هوندا سیویک در سال ۲۰۱۱ به بازارهای آمریکا شمالی معرفی شد. این خودرو نیز مانند سایر نمونه ها، در دو گونه سدان و هاچ بک تولید شد و تا سال ۲۰۱۵ میلادی در خط تولید قرار داشت.

هوندا سیویک نسل دهم

آخرین نسل از هوندا سیویک در سال ۲۰۱۶ میلادی و بر اساس یک پلتفرم کاملا جدید ساخته  شد که تولید آن تا به امروز نیز ادامه داشته است.

هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی

در سال ۲۰۱۶ میلادی و در نمایشگاه خودرو پاریس، شرکت خودروسازی هوندا نمونه ای جدید از این خودرو را با نام هوندا سیویک Type R به نمایش عمومی درآورد. این مدل بر اساس هوندا سیویک نسل دهم ساخته شده اما با ایجاد تغییراتی در بخش موتور و پیشرانه و طراحی ظاهری، نمایی اسپرت تر به خود گرفته و قابلیت های فنی آن نیز نسبت به مدل پایه دچار بهبود شده است. در ادامه به بررسی و مشخصات فنی مدل ۲۰۱۷ این خودرو خواهیم پرداخت.

طراحی خارجی و بدنه

هوندا سی.یک نسل دهم، نمونه ای است که با توجه به تغییرات انجام گرفته بر روی بدنه و استفاده از المان‌های اسپرت، ظاهری بسیار تهاجمی دارد. هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ نیز با اضافه کردن بخش‌هایی مانند کیت بدنه اسپرت، جلو پنجره جدید و باله عقبی (Spoiler) بر جذابیت‌های ظاهری این خودرو افزوده و ظاهر آن را همگام با قابلیت‌های فنی قابل توجه بالا برده است.

هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی اندکی بزرگ تر از مدل پایه بوده و طولی برابر با ۴.۵۵۶ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۸۷۷ میلیمتر و ارتفاعی برابر با ۱.۴۳۵ میلیمتر داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن ۲.۷۰۰ میلیمتر است. وزن خالص این خودرو نیز با توجه به موتور و پیشرانه حجیم تر بالاتر از مدل استاندارد بوده و برابر با ۱.۴۱۱ کیلوگرم است. فضای در نظر گرفته شده برای محفظه بار این خودرو نیز در حدود ۷۳۶ لیتر است.

از تغییرات ظاهری هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به مدل‌های عادی نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در موتور آلومینیومی
 • دستگیره‌های در همرنگ با بدنه
 • باله عقبی (Spoiler)
 • کیت بدنه عریض (Wide Body Kit)
 • رینگ‌های اسپرت ۲۰ اینچی با تایر‌های سایز ۲۴۵/۳۰/۲۰

موتور و پیشرانه

پیشرانه استاندارد هوندا سیویک مدل سال ۲۰۱۷ دو نمونه ۲.۰ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی با توان ۱۵۸ اسب بخار و ۲.۵ لیتری چهار سیلندر مجهز به سیستم توربوشارژر با قدرت ۱۷۴ اسب بخار است. اما نمونه نصب شده در هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ توانایی‌های بسیار بالاتری را در اختیار راننده قرار می دهد.

موتور استفاده شده در هوندا سیویک Typr R مدل ۲۰۱۷ یک نمونه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری DOHC مجهز به ۱۶ سوپاپ و سیستم توربوشارژر بوده که با حجم دقیق ۱.۹۹۶ سی سی توانایی تولید نیرویی معادل ۳۰۶ اسب بخار در دور موتور ۶.۵۰۰ RPM و حداکثر گشتاور تولیدی ۲۹۵ پاوند بر فوت (معادل ۴۰۰ نیوتون) در دور موتور ۲.۵۰۰ RPM را دارد. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی به چرخ های جلویی (FWD) منتقل می گردد.

این موتور عملکرد بسیار مناسبی داشته و هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی را در زمانی معادل ۴.۹ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسانده و حداکثر سرعت آن نیز بر اساس اعلام شرکت سازنده ۱۷۰ مایل در ساعت (معادل ۲۷۴ کیلومتر در ساعت) است.

با وجود توانایی‌های بالا، پیشرانه ۲.۰ لیتری چهار سیلندر مصرف سوخت قابل قبولی داشته و توانایی پیمودن مسافتی برابر با ۲۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۲۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی را دارد.

تجهیزات و امکانات ایمنی و کمکی رانندگی

هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی خودرویی مدرن و به روز بوده و به ابزار و ادواتی با تکنولوژی روز جهان مجهز شده است. از تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگی که به صورت استاندارد بر روی این خودرو نصب شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم کنترل پایداری الکتریکی (VSA)
 • سیستم کنترل کشش (Traction Control)
 • ترمز های ضد قفل (ABS)
 • دیسک های ترمز اسپرت ۱۳.۸ اینچی و با کیفیت بالای ساخت شرکت برمبو (Brembo)
 • سیستم توزیع الکتریکی نیروی ترمز (EBD)
 • سیستم ترمز کمکی
 • دوربین کمکی بخش عقبی خودرو
 • سیستم نمایش میزان فشار باد تایرها (TPMS)
 • چراغ‌های روشنایی در روز (Daytime Running Light) مجهز به لامپ‌های LED
 • کمربندهای ایمنی سه نقطه‌ای
 • کیسه‌های هوای جلویی، جانبی و پرده‌ای
 • سیستم کنترل سرعت (Cruise Control)
 • چراغ‌های جلویی اتوماتیک مجهز به لامپ‌های LED

 

تجهیزات و امکانات داخل کابین و سرگرمی و رفاهی

از امکانات رفاهی موجود در کابین هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سیستم تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک نسل جدید (Dual Zone Climate Control)
 • ورود و استارت خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)
 • خروجی برق ۱۲ ولت در بخش جلوی کابین
 • اتصال به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند با استفاده از سیستم بدون سیم بلوتوث
 • قابلیت پخش فایل‌های صوتی گوشی‌های تلفن همراه هوشمند از طریق سیستم بدون سیم بلوتوث
 • دو پورت USB در بخش جلویی و کنسول وسط کابین
 • سیستم صوتی حرفه‌ای و قدرتمند با توان ۵۴۰ وات مجزه به ۱۲ بلندگوی جداگانه و ساب ووفر (Sub Woofer)
 • صفحه نمایش ۷ اینچی لمسی رنگی با کیفیت ۸۰۰×۶۴۰ پیکسل
 • سیستم ارتباطی اختصاصی شرکت هوندا با نام HondaLink
 • پشتیبانی از نرم‌افزارهای Apple CarPlay و Android Auto
 • سیستم ناوبری ماهواره‌ای هوندا با پشتیبانی از اطلاعات ترافیکی ماهواره‌ای

قیمت هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷

قیمت پایه هوندای سیویک استاندارد در بازارهای جهانی در حدود ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۹۴.۵ میلیون تومان با احتساب دلار ۳.۷۸۰ تومانی در زمان نگارش) بوده ولی هوندای سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ با توجه به ابزار و ادوات رفاهی و کمکی مدرن و پیشرانه قوی، بالاتر از این رقم بوده و با قیمت پایه ۳۴.۰۰۰ دلار (معادل ۱۲۸.۵ میلیون تومان) و ۳۶.۵۰۰ دلار (معادل ۱۳۸ میلیون تومان) در بالاترین سطح تجهیزات به فروش می‌رسد.

رقبای هوندای سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی در بازارهای جهانی

هوندای سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ میلادی یکی از بهترین نمونه‌های موجود در کلاس خودروهای اسپرت سایز کوچک است. از رقبای اصلی این خودرو در بازارهای جهانی می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره نمود:

 • فولکس واگن گلف (Volkswagen Golf R) با قیمت پایه ۲۶.۰۰۰ دلار (معادل ۹۹ میلیون تومان)
 • فورد فوکاس آر اس (Ford Focus RS) با قیمت پایه ۳۷.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۰ میلیون تومان)
 • مینی کوپر (Mini Cooper Convertible) با قیمت پایه ۳۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۷ میلیون تومان)
 • سوبارو WRX STI با قیمت پایه ۳۶.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۶ میلیون تومان)

درباره شرکت هوندا

شرکت هوندا در سال ۱۹۴۸ میلادی و توسط سویچیرو هوندا (Soichiro Honda) و تاکئو فوجیساوا (Takeo Fujisawa) تاسیس شد. این شرکت در ابتدا به تولید موتورسیکلت می‌پرداخت. این شرکت در حال حاضر عناوینی مانند بزرگترین تولید کننده موتور سیکلت جهان، دومین خودروساز بزرگ ژاپن بعد از شرکت تویوتا (Toyota) و هشتمین خودروسازی بزرگ جهان پس از رقبایی مانند تویوتا، فولکس واگن، هیوندای، جنرال موتوز، فورد و فیات است.

هوندا در ایران

خودروهای نسل جدید تولیدی هوندا در دهه ۱۹۹۰ میلادی به بازارهای داخلی وارد شدند که از نمونه‌های بسیار موفق آنها می‌توان به مدل‌های سیویک (Civic) و آکورد (Accord) اشاره نمود که هنوز و بعد از گذشته نزدیک به دهه، مشتریان و طرفداران خاص خود را دارند. در حال حاضر محصولات شرکت هوندا در ایران توسط شرکت گلرنگ موتور به بازار عرضه شده و شامل محصولات جدید و مدل‌هایی مانند هوندا آکورد (Honda Accord)، هوندا CR-V، هوندا سیویک (Honda Civic )، هوندا سیتی (Honda City) و اودیسه (Odyssey) می گردد.

شرکت گلرنگ موتور

شرکت گلرنگ موتور فامیلی نماینده فروش و خدمات پس از فروش خودروهای سواری با برند تجاری هوندا در ایران میباشد. این شرکت از سال ۱۳۹۴ بعد از ۸ سال فعالیت در زمینه فروش خودروهای سبک و سنگین وارد عرصه نمایندگی رسمی واردات خودروهای سواری در ایران گردید.

شرکت گلرنگ موتور بعد از ورود دومین سری خودروهای سواری هوندا بعد از انقلاب اقدامات گسترده ای را جهت کسب مجوز واردات جدیدترین خودروهای کمپانی هوندا با تطابق کامل با استانداردهای اروپایی و تکمیل سبد محصولات خود نموده است. در این راستا خطی مشی تعریف شده گروه صنعتی گلرنگ بعنوان شرکت مادر مبنی بر توجه به تکنولوژی، محیط زیست و نسل آینده دورنمای روشنی از فعالیتهای گلرنگ موتور ترسیم نموده است. طرفداران هوندا امکان استفاده از خودروهای با تکنولوژی برتر، کم مصرف، پاک و کم استهلاک را خواهند داشت.

 

هوندا سیویک در ایران

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، هوندا سیویک برای اولین بار در نسل پنجم به صورت گسترده وارد بازار خودروی ایران شد و با توجه به ظاهر اسپرت و پیشرانه‌های قدرتنمد، بسیار مورد توجه مشتریان به ویژه نسل جوان قرار گرفت. در حال حاضر نسل دهم و مدل سال ۲۰۱۶ میلادی هوندا سیویک توسط شرکت گلرنگ موتور به بازار عرضه می گردد. این خودرو مجهز به موتور ۲.۰ لیتری ۴ سیلندر بوده که توانایی تولید نیرویی معادل ۱۵۸ اسب بخار را دارد.

هوندا سیویک موجود در ایران در بازارهای جهانی با قیمتی مابین ۱۹.۵۰۰ دلار تا ۲۷.۵۰۰ دلار (مابین ۷۴ میلیون الی ۱۰۴ میلیون تومان) به فروش می رسد. اما این قیمت در بازار ایران با توجه به تعرفه های غیر منطقی و بسیار بالا افزایش چشمگیری داشته و هوندا سیویک موجود در ایران با قیمتی در حدود ۱۷۰ میلیون تومان (معادل ۴۵.۰۰۰ دلار) به فروش خواهد رسید.

خریداران ایرانی با پرداخت چنین مبلغی توانایی خرید خودروهایی به مرتب لوکس تر، مجهزتر و قوی تر را در بازارهای جهانی خواهند داشت که فهرست زیر تنها نمونه هایی از آنها هستند:

 • شورولت کامارو (Chevrolet Camaro) با قیمت پایه ۳۸.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۴ میلیون تومان)
 • آئودی TT با قیمت پایه ۴۴.۵۰۰ دلار (معادل ۱۶۸ میلیون تومان)
 • ب ام و i3 با قیمت پایه ۴۳.۵۰۰ دلار (معادل ۱۶۴ میلیون تومان)
 • جنسیس (Genesis) مدل G80 با قیمت پایه ۴۲.۵۰۰ دلار (معادل ۱۶۱ میلیون تومان)

مشخصات فنی هوندا سیویک Type R مدل سال ۲۰۱۷ در یک نگاه و مقایسه با نمونه استاندارد

هوندا سیویک ۲۰۱۷ Type R Standard
حجم موتور (سی سی) ۱.۹۹۶ ۱.۹۹۶
تعداد سیلندر ۴ ۴
قدرت موتور (اسب بخار) ۳۰۶ ۱۵۸
گشتاور (نیوتون متر) ۴۰۰ ۱۸۷
مصرف بنزین (شهر) ۱۰.۷ ۸.۷
مصرف بنزین (بزرگراه) ۸.۴ ۷.۶
مصرف بنزین (ترکیبی) ۹.۴ ۸.۲
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۴.۹ ۸.۵
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۲۷۴ ۲۰۱
قیمت پایه (میلیون تومان) ۱۲۸.۵ ۹۴.۵
قیمت در بازار ایران (میلیون تومان) ۱۷۰

 


لایک : 1

مطالب مرتبط

نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا:گپ مپ