برادران وارنر

مجله اینترنتی گپ مپ

مشخصات لوگو نوع شرکت تابعه تایم وارنر بنا نهاده ۱۹۱۸ بنیانگذاران آلبرت وارنر هری وارنر سام وارنر جک وارنر دفتر مرکزی بربنک، کالیفرنیا افراد کلیدی بری میر (مدیر

آگهی آگهی

تبلیغات

برادران وارنر

مشخصات
لوگو
نوع شرکت تابعه تایم وارنر
بنا نهاده ۱۹۱۸
بنیانگذاران آلبرت وارنر هری وارنر سام وارنر جک وارنر
دفتر مرکزی بربنک، کالیفرنیا
افراد کلیدی بری میر (مدیر عامل اجرایی) کوین سوجیهارا (رییس هیئت مدیره)
محصولات فیلم برنامه‌های تلویزیونی بازی‌های رایانه‌ای
درآمد

۱۲٫۳ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)

سود خالص

۱٫۳ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)

کارکنان ۸٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۳)
وب‌گاه www.WarnerBros.com

وارنر برادرز یا برادران وارنر (به انگلیسی: Warner Bros.‎) شرکت فیلم‌سازی آمریکایی است، که یکی از بزرگ‌ترین تهیه‌کنندگان فیلم و برنامه‌های تلویزیونی جهان به‌شمار می‌آید. این شرکت در سال ۱۹۱۸ توسط چهار برادر یهودی آمریکایی لهستانی‌تبار به نام‌های آلبرت، هری، سام و جک وارنر تأسیس شد، که هم‌اکنون سومین استودیوی فیلم‌سازی قدیمی آمریکا بعد از پارامونت پیکچرز و یونیورسال استودیوز محسوب می‌شود.

 

از ابتدای سال ۱۹۷۱ تا پایان ۱۹۸۷، شرکت وارنر برادرز برای عرضه محصولات خود در مشارکت انتفاعی با شرکت کلمبیا پیکچرز در آمریکا و گروه کانون در انگلستان قرار داشت. این شرکت در سال ۱۹۸۸ فعالیت خود را با این شرکت‌ها متوقف و مشارکت انتفاعی جدیدی را با شرکت والت دیزنی پیکچرز آغاز نمود. این مشارکت نیز تنها تا سال ۱۹۹۳ پایدار ماند و در پی تأسیس شرکت والت دیزنی استودیوز موشن پیکچرز، فعالیت مشترک دو شرکت قطع گردید.

 

شرکت وارنر برادرز در حال حاضر یکی از شرکت‌های تابعهٔ کمپانی تایم وارنر می‌باشد و دفتر مرکزی آن، در شهر بربنک، کالیفرنیا قرار دارد. وارنر برادرز چند شرکت زیرمجموعه شامل استودیوهای وارنر برادرز، وارنر برادرز تلویژن، وارنر هُوم ویدیو و دی‌سی کمیکس دارد. وارنر برادرز یکی از اعضای انجمن سینمایی آمریکا نیز می‌باشد.

 

تاریخچه 

۱۹۰۳ تا ۱۹۲۵

اسم وارنر برادرز به افتخار همکاری برادران وارنر در این عرصه با هم انتخاب شده است. آلبرت، هری، سم و جک ۴ فرزند خانواده‌ای لهستانی بودند که به آمریکا مهاجرت کردند. سه برادر بزرگ‌تر (آلبرت، هری و سم) وارد صنعت سینما شدند و بعدها جک که کوچک‌ترین انها بود نیز به سایر برادران ملحق شد. آنها با خرید یک پروژکتور شروع به نمایش فیلم در پنسیلوانیا و اوهایو کردند. اولین سینمای آنها در سال ۱۹۰۳ در نیوکاسل، پنسیلوانیا تأسیس شد.

 

در سال ۱۹۱۲ هری وارنر یک حسابرس به نام پائول اشلی چیس را استخدام کرد. در زمان جنگ جهانی اول آنها استودیوی تولید فیلم خود را ساختند. سم و جک مسئول تولید فیلم، هری و آلبرت به همراه حسابرسان مسئول مدیریت و کنترل مسائل مالی و توزیع فیلم‌ها در نیویورک شدند.

 

در نهایت و در سال ۱۹۲۳ و با وامی که هری موفق به دریافتش از بانک می‌شود، تمام مجموعه یکی شده و وارنر بروز پیکچرز تأسیس می‌شود. با این حال در اواخر دههٔ ۱۹۶۰، وارنر برادرز سال ۱۹۰۵ را سال تأسیس می‌داند.

 

۱۹۲۵ تا ۱۹۳۱

برادران وارنر یکی از پیشروهای عرضه فیلم با صدای هماهنگ بودند. در سال ۱۹۲۵ و با اصرار سم، تصمیم بر این شد که صدای بازیگران هم به فیلم‌های شرکت اضافه شود. هری یکی از مخالفان این طرح بود و ادعا داشت «چه کسی حاضر است صدای بازیگران را بشنود؟»

بعد از مدتی مخالفت، هری نیز موافقت خود را با اضافه کردن صدا به فیلم اعلام کرد به این شرط که فقط موسیقی به پس‌زمینه فیلم اضافه شود؛ در این راه آنها با کمپانی وسترن الکتریک قراردادی امضاء کردند و ویتافون (یک سیستم صوتی فیلم) را تأسیس کردند. در سال ۱۹۲۶ ویتافون کار خود را برای ساختن فیلم به همراه موسیقی شروع کرد.

 

در سال ۱۹۲۸، فیلم «نورهای نیویورک»، اولین فیلم تمام صدا دار توسط برادران وارنر عرضه شد. با موفقیت بسیار بالایی که فیلم کسب کرد، تمام صنعت سینما در آن شب تصمیم گرفتند که از سیستم صدا استفاده کنند. در پایان ۱۹۲۹ تمامی استودیوهای فیلم‌سازی فیلم‌های صدادار عرضه می‌کردند. در سال ۱۹۲۹، فیلم on with the show عرضه شد. این فیلم اولین فیلم تمام رنگی و تمام صدادار سینما محسوب می‌شود که برادران وارنر آن را عرضه کردند. در ادامه نیز فیلم‌های رنگی و صدادار زیادی منتشر شد که عمده انها همگی در ژانر موزیکال بودند.

 

بعد از مدتی عرضه فیلم‌ها موزیکال، مخاطبان شروع به اعتراض کرده که از این رو برادران وارنر مدتی فیلم‌ها را تحت مضمون کمدی عرضه می‌کردند. چندی بعد و برای ایجاد تحول در سبک فیلم‌ها، اولین فیلم ترسناک برادران وارنر به نام دکتر ایکس تهیه و ساخته شد.

 

۱۹۳۱ تا ۱۹۳۵

با کم شدن مخاطبان فیلم‌های موزیکال، برادران وارنر به فکر تحول افتاده و وارد فیلم وسترن شدند و لقب «گنگستر فیلم استودیوز» را گرفتند[۱] اولین فیلم وسترن برادران وارنر فیلم «سزار کوچک» بود که موفقیت بالایی در باکس‌آفیس پیدا کرد. ادوارد رابینسون مهم‌ترین ستاره فیلم‌های وسترن برادران وارنر بود که در چندین فیلم وسترن این شرکت نقش آفرینی کرده است.

 

جنگ جهانی دوم

طبق خاطراتی که جک وارنر نوشت، بعد از ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم، رئیس فروش محصولات برادران وارنر در آلمان توسط سران نازی در برلین کشته شد. بعد از این اتفاق و تا چندی بعد، کمپانی وارنر برادرز فیلم‌های ضد نازیسم و در مورد جنگ جهانی ساخت. البته در دوره جنگ جهانی دوم فیلم‌های مشهور دیگری نیز توسط این شرکت عرضه شد که از ان جمله می‌توان به فیلم مشهور کازابلانکا و یا اکنون، ای مسافر اشاره نمود.


لایک : 0

مطالب مرتبط

نظرات

کد امنیتی رفرش
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا:گپ مپ