آیا شکلات نوتلا سرطان زاست ؟

مجله اینترنتی گپ مپ

شکلات نوتلا ( به انگلیسی Nutella ) یکی از محبوب‌ترین محصولات شکلاتی در سراسر جهان است که به طور معمول در وعده‌ی صبحانه و یا دسرهای مختلف توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد.آیا شکلات نوتلا سرطان زاست

آگهی آگهی

تبلیغات

آیا شکلات نوتلا سرطان زاست ؟

شکلات نوتلا ( به انگلیسی Nutella ) یکی از محبوب‌ترین محصولات شکلاتی در سراسر جهان است که به طور معمول در وعده‌ی صبحانه و یا دسرهای مختلف توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد.


آیا شکلات نوتلا سرطان زاست ؟

شرکت نوتلا محصولات گوناگونی تولید می‌کند اما بدون شک پرطرفدارترین محصول آنها همان شکلات صبحانه‌ی معروف نوتلا است. سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا به تازگی گزارشی درباره‌ی این شکلات منتشر کرده است که می‌تواند باعث نگرانی طرفداران این محصول شود. با ما همراه باشید.


موضوع چیست؟

تمرکز سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا روی یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی شکلات نوتلا بوده است: روغن پالم. منبع اصلی مصرف روغن پالم از مارگارین ها و انواع مختلف محصولات پخته شده شامل شیرینی ها و کیک ها ناشی می شود.اما ایمنی روغن پالم نیست که زیر سوال رفته است، بلکه آنچه در زمان پردازش و حرارت دادن رخ می دهد، مساله ساز شده است.


پالایش به منظور از بین بردن رنگ و بوی روغن پالم صورت می گیرد. هنگامی که روغن پالم در غذاهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد در دماهای بالا حرارت داده می شود – بیش از ۲۰۰ درجه سلسیوس – که این شرایط به شکل گیری یک آلاینده بالقوه سرطان‌زا منجر می شود که می تواند یک نگرانی سلامت بالقوه را ایجاد کند.


مشکل این است که امکان ندارد بتوان گفت چه میزان از این آلاینده خطرناک شکل می گیرد و این که چه میزان از آن باید مصرف شود تا به عاملی تهدیدکننده برای سلامت یک فرد مبدل شود. یافته های علمی درست هستند، اما هنگامی که موضوع مقدار امن برای مصرف مطرح می شود، شرایط مبهم می شود.


افزون بر این، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا ممنوعیت استفاده از روغن پالم در مواد غذایی را توصیه نکرده است. این مرکز اظهار نظری درباره روغن پالم که کمتر از ۲۰۰ درجه سلسیوس حرارت می بیند نیز ارائه نکرده است.


چرا اکنون این بحث مطرح میشود؟

بحث در مورد استفاده از روغن پالم در اروپا، به ویژه در ایتالیا، برای سال ها ادامه داشته است. هر دو مورد ایمنی و پایداری تولید پالم در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است. در همین راستا، یک سوپرمارکت رنجیره ای بزرگ در ایتالیا روغن پالم را از محصولات خود به عنوان اقدامی احتیاطی حذف کرده و برند ایتالیایی شناخته شده باریلا نیز اکنون محصولات فاقد روغن پالم ارائه می کند.


اما این اقدامات به معنای مضر بودن روغن پالم نیست و این امکان را در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است تا در صورت تمایل از مصرف روغن پالم پرهیز کنند.


چرا شکلات نوتلا مورد توجه است؟

شرکت فررو تولید کننده محصولات نوتلا است که از برندهای شناخته شده در سراسر جهان محسوب می شود. این شرکت نسبت به گزارش های رسانه ای که مدعی شده اند نوتلا مصرف کنندگان را به واسطه محتوای روغن پالم در معرض خطر قرار می دهد، واکنش نشان داده است.


فررو اعلام کرده است که محصول این شرکت حاوی روغن پالم حرارت دیده در دمای کمتر از ۲۰۰ درجه سلسیوس است تا پردازش هرگونه آلاینده بالقوه را به حداقل برساند. همچنین، این شرکت اعلام کرده است که روغن پالم مصرفی خود را از منابع پایدار تامین می کند.


مصرف کننده چه کاری باید انجام دهد؟

اگر نوتلا در فهرست مواد غذایی مورد علاقه شما قرار دارد، دلیل علمی برای توقف مصرف آن به واسطه محتوای روغن پالم وجود ندارد. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که ماده تشکیل دهنده اصلی این محصول قند است و از محتوای پروتئین پائینی نیز بهره می برد. در شرایطی که نوتلا از عطر و مزه خوب و بافت کرمی برخوردار است، اما جایگزین های بهتری مانند کره بادام زمینی یا کره بادام برای آن وجود دارند.


لایک : 0

مطالب مرتبط

نظرات

کد امنیتی رفرش
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا:گپ مپ